Cal Poly Invitational - Friday Results





 

Licensed to Clovis S.C. / CWHS Hy-Tek's Meet Manager 12/1/2006 03:48 PM
Cal Poly Invite - 12/1/2006 to 12/2/2006
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Loyola Marymount University 'A' NT 1:47.99
1) Mathewson, Lauren SR 2) Hamilton, Sarah JR
3) Samuels, Angela JR 4) Hicks, Katie JR
2 University of Nevada 'A' NT 1:48.59
1) Bei, Li SR 2) Doolittle, Margaret FR
3) Schmidt, Michaela SO 4) Fritcher, Julianne JR
3 Cal State Northridge 'A' NT 1:51.76
4 Loyola Marymount University 'B' NT 1:51.97
1) Lim, Mallorie FR 2) Finley, Morgan SR
3) O'Neill, Trinity FR 4) Magura, Liz JR
5 University of Nevada 'B' NT 1:53.30
1) Whiteside, Kaitlyn FR 2) Shields, Sarah FR
3) Wainwright, Nonie JR 4) Cadag, Larissa SR
6 University of San Diego 'A' NT 1:54.99
7 Cal Poly 'A' NT 1:58.36
1) Juchau, Amanda 2) Rogers, Alyssa SO
3) Speer, Amy SO 4) DeHaven, Mary Ellen
8 University of San Diego 'B' NT 1:59.58
9 Cal Poly 'B' NT 2:00.37
1) Espinoza, Graciela FR 2) Singleton, Leanne SO
3) Rogriguez, Chanae FR 4) Eskildsen, Elizabeth FR
10 Cal State Northridge 'B' NT 2:01.68
-- University of Nevada 'C' NT X1:55.74
1) Sutton, Breeana FR 2) Schmidt, Lisa SO
3) Fritcher, Katie 4) Hemmingsen, Jessica JR
-- Loyola Marymount University 'C' NT X1:56.17
1) Luciano, Amanda SR 2) Elgas, Justine SO
3) Royal, Alicia JR 4) Cook, Alexa FR
-- Loyola Marymount University 'D' NT X1:59.60
1) Lutjen, Kristen FR 2) Geraghty, Alyssa JR
3) Mistry, Katie FR 4) Alvarado, Nicole SO
-- Cal State Northridge 'C' NT X2:02.83

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gleason, Sarah SO USD NT 10:38.69
2 Colavito, Shannon FR CSUN NT 10:43.67
3 Jafari, Samantha SO USD NT 10:55.87
4 Demers, Julie SR CP NT 10:56.13
5 Zimmer, Christine JR NEV NT 11:03.43
6 Plume, Rebecca SO LMU NT 11:05.46
7 Phillips, Katlin SO CSUN NT 11:08.35
8 Neff, Samantha FR NEV NT 11:10.46
9 Culver, Leslie FR USD NT 11:12.00
10 Hall, Julia SO LMU NT 11:12.01
11 Meadows, Megan FR CSUN NT 11:21.09
12 Ridgeway, Morgan SO LMU NT 11:27.34
13 Mann, Jaclyn FR CP NT 11:43.04

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reese, Bobbie Lee JR NEV NT 1:55.16
2 Hicks, Katie JR LMU NT 1:56.06
3 Moore, Miranda FR NEV NT 1:56.88
4 Jukic, Sanda JR CSUN NT 1:58.38
5 Voyles, Erin SO USD NT 1:58.56
6 Braun, Stephanie SO NEV NT 1:59.02
7 Gore, Christine JR LMU NT 1:59.29
8 Pope, Laura FR USD NT 2:00.20
9 Witter, Alicia FR LMU NT 2:00.22
10 Shilling, Christina CP NT 2:00.53
11 Huppert, JayDee SO NEV NT 2:01.22
12 Moody, Erin SR CP NT 2:01.60
13 Espinoza, Graciela FR CP NT 2:02.70
14 Enich, June FR CSUN NT 2:06.45
15 Altenau, Claire JR USD NT 2:06.51
16 Ucer, Zeynep SO CSUN NT 2:07.61
17 Freitag, Sarah JR CSUN NT 2:07.91
18 DeHaven, Mary Ellen CP NT 2:08.61
-- Wike, Alex SO LMU NT X2:00.00
-- Luciano, Amanda SR LMU NT X2:02.49
-- Garcia, Danielle SO LMU NT X2:05.24


Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mathewson, Lauren SR LMU NT 59.28
2 Bei, Li SR NEV NT 59.49
3 Sorensen, Stacey JR CP NT 1:01.32
4 Whiteside, Kaitlyn FR NEV NT 1:01.72
5 Yoon, Kristen FR USD NT 1:01.79
6 Fritcher, Julianne JR NEV NT 1:02.15
7 Lim, Mallorie FR LMU NT 1:02.37
8 Sutton, Breeana FR NEV NT 1:02.56
9 Musgrave, Erin FR CP NT 1:03.20
10 Fedrick, Aileen FR USD NT 1:03.21
11 McKay, Kim JR LMU NT 1:03.49
12 Juchau, Amanda CP NT 1:03.77
13 Royal, Alicia JR LMU NT 1:04.04
14 Cramer, Brittany SO USD NT 1:05.42
15 Henderson, Stephanie FR CSUN NT 1:06.65
16 McKay, Rachel FR USD NT 1:07.08
17 Rogers, Emily SO CSUN NT 1:08.92

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Doolittle, Margaret FR NEV NT 1:04.78
2 Johnson, Robyn JR CSUN NT 1:07.04
3 Finley, Morgan SR LMU NT 1:07.42
4 Welker, Mallory JR NEV NT 1:07.72
5 Hamilton, Sarah JR LMU NT 1:08.25
6 Shields, Sarah FR NEV NT 1:08.70
7 Rogers, Alyssa SO CP NT 1:09.26
8 Schmidt, Lisa SO NEV NT 1:09.42
9 Geraghty, Alyssa JR LMU NT 1:10.11
10 Elgas, Justine SO LMU NT 1:10.65
11 Luker, Simone SO CSUN NT 1:11.59
12 Torre, Danielle SR CP NT 1:13.00
13 Daltorio, Diana SR CSUN NT 1:13.47
14 Freitag, Sarah JR CSUN NT 1:13.80
15 Martinez, Alyssa FR USD NT 1:14.01
16 Singleton, Leanne SO CP NT 1:14.21
17 Levesque, Kristina FR USD NT 1:14.76
18 Affinito, Michon FR USD NT 1:14.87
19 Mann, Jaclyn FR CP NT 1:15.63
-- Hemmingsen, Jessica JR NEV NT X1:10.90

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kabesh, Kim SO NEV NT 2:06.20
2 O'Neill, Trinity FR LMU NT 2:08.98
3 Speer, Amy SO CP NT 2:12.69
4 Cupitt, Melanie SR CSUN NT 2:13.09
5 Braun, Stephanie SR NEV NT 2:14.70
6 Miller, Joy JR USD NT 2:15.29
7 Samuels, Angela JR LMU NT 2:15.42
8 Meyer, Alysia FR CP NT 2:15.52
9 VanGerpen, Shala SR USD NT 2:15.85
10 Senicheva, Olesya FR CSUN NT 2:16.21
11 Moore, Miranda FR NEV NT 2:17.71
12 Rogriguez, Chanae FR CP NT 2:18.17
13 Lutjen, Kristen FR LMU NT 2:20.75
14 Ghazal, Gillian SO LMU NT 2:22.06
15 Fritcher, Katie NEV NT 2:25.02
16 Phillips, Katlin SO CSUN NT 2:26.36
17 Culver, Leslie FR USD NT 2:30.60
18 Griffith, Kelly FR USD NT 2:36.11

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sorensen, Stacey JR CP NT 24.34
2 Schmidt, Michaela SO NEV NT 24.62
3 Wainwright, Nonie JR NEV NT 24.74
4 Mathewson, Lauren SR LMU NT 25.08
5 Schuetz, Elise JR CSUN NT 25.10
6 Musgrave, Erin FR CP NT 25.20
7 Shilling, Christina CP NT 25.26
8 Magura, Liz JR LMU NT 25.31
9 Levesque, Kristina FR USD NT 25.41
10 Maddock, Danielle FR NEV NT 25.48
11 Ucer, Zeynep SO CSUN NT 26.04
12 Smith, Stephanie SO NEV NT 26.24
12 May, Ashley CP NT 26.24
14 Cook, Alexa FR LMU NT 26.50
15 Kerr, Kathryn SO CSUN NT 27.28
16 Altenau, Claire JR USD NT 28.13
17 Affinito, Michon FR USD NT 28.15
18 Buda, Jacqueline SR CSUN NT 30.10
-- Tansuwan, Melanie FR LMU NT X25.77
-- Plume, Rebecca SO LMU NT X26.01
-- McKay, Kim JR LMU NT X26.23
-- DeHaven, Mary Ellen CP NT X26.25
-- Hall, Julia SO LMU NT X27.07
-- Fernandez, Kristina SO LMU NT X27.59

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sawyer, Chelsea FR NEV NT 279.80
2 Minette, Candice SO NEV NT 252.60
3 Wesner, Trisha SO NEV NT 221.02
4 Bednarski, Adelaide FR USD NT 188.60
5 Long, McKenna SR CP NT 182.80
6 Frick, Kristin SR USD NT 175.50
7 Gardner, Kiffany SR USD NT 159.90
8 Dunn, Elizabeth FR CP NT 149.70

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hicks, Katie JR LMU NT 52.90
2 Sorensen, Stacey JR CP NT 53.54
3 Cadag, Larissa SR NEV NT 54.11
4 Reese, Bobbie Lee JR NEV NT 54.21
5 Jukic, Sanda JR CSUN NT 54.51
6 Voyles, Erin SO USD NT 54.94
7 Huppert, JayDee SO NEV NT 55.04
8 Wike, Alex SO LMU NT 55.22
9 Wainwright, Nonie JR NEV NT 55.51
10 Schuetz, Elise JR CSUN NT 55.91
11 Gleason, Sarah SO USD NT 56.17
12 Musgrave, Erin FR CP NT 56.21
13 Pope, Laura FR USD NT 56.38
14 Luciano, Amanda SR LMU NT 56.55
15 Eskildsen, Elizabeth FR CP NT 56.80
16 Ucer, Zeynep SO CSUN NT 59.39
17 Shilling, Christina CP NT 59.63
18 Meadows, Megan FR CSUN NT 1:00.81
-- Smith, Stephanie SO NEV NT X56.12
-- Cook, Alexa FR LMU NT X58.17
-- Darr, Christa FR CP NT X58.32
-- May, Ashley CP NT X58.71
-- Elgas, Justine SO LMU NT X59.09
-- Fernandez, Kristina SO LMU NT X1:01.49

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bei, Li SR NEV NT 2:09.02
2 Yoon, Kristen FR USD NT 2:10.67
3 Kabesh, Kim SO NEV NT 2:12.87
4 Sutton, Breeana FR NEV NT 2:13.06
5 Witter, Alicia FR LMU NT 2:15.27
6 Fedrick, Aileen FR USD NT 2:15.42
7 Lutjen, Kristen FR LMU NT 2:15.48
8 Juchau, Amanda CP NT 2:15.75
9 Colavito, Shannon FR CSUN NT 2:16.73
10 Whiteside, Kaitlyn FR NEV NT 2:17.19
11 Moody, Erin SR CP NT 2:18.20
12 Royal, Alicia JR LMU NT 2:18.54
13 Cramer, Brittany SO USD NT 2:20.47
14 Henderson, Stephanie FR CSUN NT 2:20.52
15 Laverty, Patricia SO CP NT 2:21.24
16 McKay, Kim JR LMU NT 2:21.76
17 Altenau, Claire JR USD NT 2:22.91
18 Rogers, Emily SO CSUN NT 2:23.04

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Doolittle, Margaret FR NEV NT 2:22.01
2 Johnson, Robyn JR CSUN NT 2:27.12
3 Rogers, Alyssa SO CP NT 2:29.00
4 Finley, Morgan SR LMU NT 2:29.12
5 Welker, Mallory JR NEV NT 2:29.71
6 Luker, Simone SO CSUN NT 2:30.15
7 Geraghty, Alyssa JR LMU NT 2:30.34
8 Daltorio, Diana SR CSUN NT 2:31.78
9 Hamilton, Sarah JR LMU NT 2:32.16
10 Singleton, Leanne SO CP NT 2:35.10
11 Schmidt, Lisa SO NEV NT 2:35.35
12 Freitag, Sarah JR CSUN NT 2:36.67
13 Torre, Danielle SR CP NT 2:37.21
13 Affinito, Michon FR USD NT 2:37.21
15 Shields, Sarah FR NEV NT 2:39.57
16 Martinez, Alyssa FR USD NT 2:40.27
17 Mann, Jaclyn FR CP NT 2:42.70

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Miranda FR NEV NT 5:05.61
2 Gleason, Sarah SO USD NT 5:09.27
3 O'Neill, Trinity FR LMU NT 5:17.05
4 Zimmer, Christine JR NEV NT 5:17.83
5 Colavito, Shannon FR CSUN NT 5:18.58
6 Gore, Christine JR LMU NT 5:18.86
7 Jafari, Samantha SO USD NT 5:21.92
8 Maddock, Danielle FR NEV NT 5:23.21
9 Demers, Julie SR CP NT 5:23.84
10 Moody, Erin SR CP NT 5:26.67
11 Garcia, Danielle SO LMU NT 5:27.58
12 Phillips, Katlin SO CSUN NT 5:28.47
13 Espinoza, Graciela FR CP NT 5:29.97
14 Ridgeway, Morgan SO LMU NT 5:32.21
15 Meyer, Alysia FR CP NT 5:34.26
16 Meadows, Megan FR CSUN NT 5:36.63
17 Culver, Leslie FR USD NT 5:37.84
18 Griffith, Kelly FR USD NT 5:48.39

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kabesh, Kim SO NEV NT 59.05
2 Samuels, Angela JR LMU NT 59.67
3 Miller, Joy JR USD NT 59.86
4 Lim, Mallorie FR LMU NT 59.91
5 Senicheva, Olesya FR CSUN NT 1:00.13
6 Cupitt, Melanie SR CSUN NT 1:00.92
7 Speer, Amy SO CP NT 1:01.37
8 Wainwright, Nonie JR NEV NT 1:01.39
9 Tansuwan, Melanie FR LMU NT 1:01.48
10 Rogriguez, Chanae FR CP NT 1:01.54
11 Braun, Stephanie SO NEV NT 1:01.88
12 Johnson, Robyn JR CSUN NT 1:02.04
13 Kerr, Kathryn SO CSUN NT 1:04.30
14 Eskildsen, Elizabeth FR CP NT 1:04.46
15 Cramer, Brittany SO USD NT 1:05.07
16 Juchau, Amanda CP NT 1:05.47
17 Fritcher, Katie NEV NT 1:05.97
-- Mistry, Katie FR LMU NT X1:01.40
-- Ghazal, Gillian SO LMU NT X1:02.18

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Minette, Candice SO NEV NT 277.42
2 Sawyer, Chelsea FR NEV NT 272.02
3 Wesner, Trisha SO NEV NT 238.80
4 Long, McKenna SR CP NT 211.65
5 Bednarski, Adelaide FR USD NT 186.80
6 Dunn, Elizabeth FR CP NT 155.90
7 Frick, Kristin SR USD NT 152.60

Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Doolittle, Margaret FR NEV NT 2:10.05
2 Schmidt, Michaela SO NEV NT 2:11.89
3 Magura, Liz JR LMU NT 2:12.78
4 Cadag, Larissa SR NEV NT 2:13.04
5 Yoon, Kristen FR USD NT 2:14.21
6 Cupitt, Melanie SR CSUN NT 2:14.46
7 O'Neill, Trinity FR LMU NT 2:15.69
8 Finley, Morgan SR LMU NT 2:16.08
9 Speer, Amy SO CP NT 2:16.62
10 Neff, Samantha FR NEV NT 2:18.41
11 Luker, Simone SO CSUN NT 2:18.82
12 Daltorio, Diana SR CSUN NT 2:20.27
13 Rogriguez, Chanae FR CP NT 2:21.93
14 Meyer, Alysia FR CP NT 2:22.43
15 Torre, Danielle SR CP NT 2:22.50
16 McKay, Rachel FR USD NT 2:22.63
17 Pope, Laura FR USD NT 2:23.58
18 Alvarado, Nicole SO LMU NT 2:26.92
-- Hamilton, Sarah JR LMU NT X2:17.98
-- Geraghty, Alyssa JR LMU NT X2:20.73
-- Martinez, Alyssa FR USD NT X2:25.67
-- Schmidt, Lisa SO NEV NT X2:26.60

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Nevada 'A' NT 3:35.97
1) Bei, Li SR 2) Kabesh, Kim SO
3) Huppert, JayDee SO 4) Reese, Bobbie Lee JR
2 Loyola Marymount University 'A' NT 3:37.13
1) Wike, Alex SO 2) Mathewson, Lauren SR
3) Witter, Alicia FR 4) Hicks, Katie JR
3 Cal State Northridge 'A' NT 3:39.63
4 University of San Diego 'A' NT 3:40.23
5 Cal Poly 'A' NT 3:42.15
1) Sorensen, Stacey JR 2) Shilling, Christina
3) Musgrave, Erin FR 4) Eskildsen, Elizabeth FR
6 Loyola Marymount University 'B' NT 3:42.36
1) Samuels, Angela JR 2) Lim, Mallorie FR
3) Tansuwan, Melanie FR 4) Garcia, Danielle SO
7 University of Nevada 'B' NT 3:42.46
1) Fritcher, Julianne JR 2) Hemmingsen, Jessica JR
3) Maddock, Danielle FR 4) Shields, Sarah FR
8 Cal Poly 'B' NT 3:48.98
1) May, Ashley 2) Darr, Christa FR
3) Moody, Erin SR 4) Espinoza, Graciela FR
9 Cal State Northridge 'B' NT 3:53.66
10 University of San Diego 'B' NT 3:53.96
-- University of Nevada 'C' NT X3:44.98
1) Fritcher, Katie 2) Whiteside, Kaitlyn FR
3) Smith, Stephanie SO 4) Welker, Mallory JR
-- Loyola Marymount University 'C' NT X3:49.10
1) Hall, Julia SO 2) Ghazal, Gillian SO
3) McKay, Kim JR 4) Plume, Rebecca SO
-- Loyola Marymount University 'D' NT X4:04.83
1) Ridgeway, Morgan SO 2) Gore, Christine JR
3) Fernandez, Kristina SO 4)

 


 

 

SCHEDULE
Download Schedule: Add to calendar

WOLF PACK BLOG

NEVADAWOLFPACK.TV
ONLINE STORE
WOLF PACK
Official Store
Official Online
AUCTIONS

Follow us!

Instagram